omalovanky pro dospele 1

Omalovánky už dávno nejsou jen pro děti. Ve skutečnosti jsou právě teď v módě omalovánky právě pro dospělé. A zatímco vědci i arteterapeuti propagovali uklidňující účinky už více než deset let, nyní se omalovánky opět dostávají do popředí. Několik hlavních výrobců pastelek neustále vyrábí pastelky i fixy, které jsou určeny na vybarvování mandal nebo omalovánek pro dospělé. 

A přestože první komerčně úspěšné omalovánky pro dospělé byly vydány v letech 2012 a 2013, kdysi specializovaný koníček se nyní rozrostl do úplného trendu. I výzkumníci z Hopkinsonovi Univezity navrhují barvení jako alternativu k meditaci. V tomto článku naleznete důvody, proč možná budete chtít otevřít stránku a říct ahhhhhh.

nejlepsi pastelky na vybarvovani

 

Arteterapie, omalovánky pro dospělé a vaše duševní zdraví

Podle American Art Therapy Association ( Asociace Terapie uměním) je arteterapie profesí duševního zdraví, ve které se proces tvorby a vytváření uměleckých děl používá k „prozkoumání pocitů, smíření emocionálních konfliktů, podpoře sebeuvědomění, zvládání chování a závislostí, rozvíjení sociálních dovedností, zlepšování orientace na realitu, snížení úzkosti a zvýšení sebeúcty." Takže v podstatě je to podobné staré dobré terapii. (Myslíte si, že potřebujete terapii? Důvod proč byste si nyní měli udělat den duševního zdraví!) Arteterapie však není jen o učení a zlepšování sebe sama – je to také prostředek osobního vyjádření.

Je však důležité si uvědomit, že použití omalovánky pro dospělé není úplně stejné jako absolvování arteterapeutického sezení. Samotné barvení nelze nazvat arteterapií, protože arteterapie se opírá o vztah mezi klientem a terapeutem.  Arteterapie byla poprvé praktikována ve 40. letech 20. století. Přesto se arterapie rozšířila teprve nedávno v polovině 90. let.

 

Zdravotní přínosy omalovánek pro dospělé

Navzdory skutečnosti, že barvení a arteterapie nejsou úplně totéž, barvení nabízí spoustu duševních výhod. Barvení má terapeutický potenciál ke snížení úzkosti, vytvoření soustředění nebo přivedení více všímavost. Průkopnický výzkum v roce 2005 prokázal, že úroveň úzkosti klesla, když subjekty vybarvily mandaly, což jsou kulaté rámečky s geometrickými vzory uvnitř. Pouhé čmárání však nemělo žádný účinek na snížení úrovně stresu ostatních subjektů.

Stejně jako meditace, barvení nám také umožňuje vypnout mozek od nežádoucích myšlenek a soustředit se pouze na okamžik, což pomáhá zmírnit volně plovoucí úzkost. Může to být obzvláště efektivní pro lidi, kterým nevyhovují kreativněji expresivní formy umění. Říká se, že ti, kteří jsou hodně ostražití, nacházejí při vybarvování obrázků hodně klidu.

 omalovanky pro dospele 2

Jak začít 

Chcete mít už zaplněné nějaké stránky? Mějte na paměti, že pokud se potýkáte s významnými duševními nebo emocionálními problémy, arteterapie bude účinnější než kreslení sólo. Ale pro ty, kteří potřebují jen koníček, který jim pomůže odpočinout si, mohou být tyto knížky vstupenkou.  Lidé by se měli zapojit do činností, které jim způsobí, že se cítí obnoveni a naplněni.

Chcete začít? Vyzkoušejte naše omalovánky DickObraz nebo PichObraz. Dávejte pozor jaké omalovánky si vyberete. PichObraz může být jak pro muže tak pro ženy, ale je jasné, že ženy budou mít k PichObrazu blíže z pochopitelných důvodů. Zažijte pocit uspokojení při dokončení jednoho z obrázků a barevného vyřádění. Co vybarvíte vy?

 

Nejlepší pastelky na kreslení